כל מה שרציתם לדעת על בדיקת פוליגרף

כל מה שרציתם לדעת על בדיקת פוליגרף

ביצוע בדיקות פוליגרף במדינת ישראל הינו נושא שנוי במחלוקת, תוצאות הבדיקה אינן מתקבלות על ידי מערכת המשפט הפלילי בישראל ועם זאת ישנם גופים גדולים כגון המשטרה והצבא שמשתמשים בבדיקות פוליגרף לצורכי חקירות. הבדיקה נועדה להעריך האם הנבדק דובר אמת או שקר. קיימת טענה שהבדיקה אינה אמינה מסיבות שונות ויש הטוענים את ההפך, שניתן לסמוך על התוצאות המתקבלות.

בדיקות פוליגרף משמשות לצורכי חקירה משטרתית או חקירה פרטית  ומסייעות במקרים של פענוח תעלומות. ישנם מכונים, חברות ומוסדות שונים המשתמשים בבדיקת פוליגרף כדי לבדוק את אמינות העובדים בחברה או כחלק מתהליך קבלה למקומות עבודה. מטרתם היא לשמור על מידע סודי, למנוע פגיעה באינטרסים של החברה, חשש מריגול תעשייתי ועוד.

אופן ביצוע בדיקת פוליגרף

השימוש במכשיר הפוליגרף החל כבר לפני יותר מ-100 שנה, המכשיר הומצא בשנות העשרים בארה"ב. בדיקת פוליגרף פועלת באופן שבו ניתן לזהות מאפיינים פיזיולוגיים אצל אדם בזמן חקירה המעידים על אמינותו. המאפיינים הפיזיולוגיים יכולים לבוא לידי ביטוי ברמות לחץ דם והדופק, הזעת יתר, נשימה מואצת, התרגשות יתרה ועוד. הבדיקה מתבצעת על ידי מכשיר הפוליגרף, מדובר במכשיר אלקטרוני שמודד ורושם את הפעילות הפיזית והפסיכולוגית של אדם בזמן שהחוקרים שואלים אותו שאלות. המכשיר בודק שלושה פרמטרים שונים במהלך התשאול, הראשון הוא הפעילות קרדיו וסקולרית, השני, מדידה של מערכת הנשימה והשלישי הוא הפעילות החשמלית של העור.

סוגי השאלות בבדיקת פוליגרף

השאלות שאותן נשאל האדם הנבדק מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים. שאלות סרק, נקראות גם 'שאלות קרות' מדובר על שאלות כלליות על חייו הפרטיים של הנבדק. השלב הבא הוא שאלות השוואה, מדובר על שאלות שמידת הרלוונטיות שלהן פחותה, הנבדק מרגיש רמות לחץ גבוהות יותר ביחס לשאלות הכלליות, אך עדיין ברמה די מתונה. ובשלב האחרון מגיעים לשאלות הרלוונטיות, נקראות גם 'שאלות חמות'. הן מייצרות אצל הנבדק תגובה פיזית או רגשית כלשהי ברמה גבוהה יותר. לאחר סיום בדיקת הפוליגרף מנתחים את התוצאות ובודקים את ההשפעות הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות של הנבדק על פי התוצאות של הפוליגרף. כאשר מופיעה תגובה רגשית בתנודה גבוהה, אז מדובר בשקר.

מיומנות הנדרשת לביצוע בדיקת פוליגרף

יש צורך במומחיות בביצוע בדיקות פוליגרף על מנת לגרום לנבדק להאמין שהמכשיר יכול לחשוף את האמת ויש צורך במבנה וניסוח נכון של שאלות בדיקת הפוליגרף. בנוסף לכך, החוקר שמבצע את הבדיקה צריך להיראות מקצועי, מיומן ומשכנע מול הנבדק כדי לקבל את התוצאות הרצויות. במידה והנבדק לא מאמין שהמכשיר יכול לחשוף אותו, הוא יהיה רגוע ונינוח וזה עלול לשבש את התוצאות הבדיקה. זו אחת הסיבות לכך שבדיקות פוליגרף אינן קבילות בבית המשפט הפלילי. חשוב לוודא שבדיקת הפוליגרף מתבצעת יל ידי אדם שהוכשר לכך ויש לו את הניסיון הדרוש.

סיבה נוספת היא שכל נבדק מגיב בצורה שונה לבדיקה, אנשים שונים זה מזה במצבם הנפשי, הפסיכולוגי ובאישיותם, למרות שמכשיר הפוליגרף נחשב לאמין ולמרות זאת תוצאותיו אינן מתקבלות בכל מקרה.

בדיקת פוליגרף הוכחה כאמינה ויעילה במצבים שונים וכן יכולה לשמש כראייה בבית משפט אזרחי, רק במקרים מסוימים, בהם מתחייבת הסכמה משני הצדדים לביצוע הבדיקה ותנאי נוסף הוא תוצאות חד משמעיות, כאלה שלא ניתן לערער על אמינותן, בשונה מבית המשפט הפלילי שבו תוצאות בדיקת פוליגרף אינן קבילות. לכן לפני שמבקשים לבצע בדיקת פוליגרף מומלץ להתייעץ האם יש טעם בכך. בשנים האחרונות קיימת מגמת הכרה בבדיקת הפוליגרף וניתן לראות שיש מקומות המשתמשים בבדיקה לצורך קידום עובדים לתפקידים בכירים יותר.

מאמרים קשורים